Higiena i profilaktyka

Odpowiednia profilaktyka to podstawa

Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej to zdrowe zęby bez próchnicy, resztek pokarmowych, dziąsła o różowej barwie bez tendencji do krwawienia oraz brak problemów z nieświeżym oddechem. Niedostateczne dbanie powoduje proces namnażania się bakterii, które żywią się pozostałościami pokarmu. Bakterie wpływają na zmianę kwasowości jamy ustnej, co doprowadza do uszkodzenia szkliwa i w ostateczności powoduje rozwój próchnicy. Ponadto nieprzestrzeganie prawidłowej profilaktyki grozi pojawieniem się stanów zapalnych dziąseł – mogących być początkiem choroby ogólnoustrojowej (m.in. schorzeń serca, nerek, układu pokarmowego).

 

higiena zębów
stomatolodzy

Profilaktyka jamy ustnej 

Kluczową rolę w temacie prawidłowego dbania o stan zębów oraz przyzębia, odgrywa regularna kontrola stomatologiczna (dwa razy w roku). Ponadto usuwanie kamienia nazębnego (co najmniej raz w roku). Na stan jamy ustnej niebagatelny wpływ mają także zabiegi stomatologiczne, których celem jest ochrona zębów m.in. piaskowanie, lakowanie. Jednakże profilaktyka nie ogranicza się jedynie do roli lekarza dentysty, choć jego działanie jest tu bezdyskusyjne. Niezmiernie istotne są również czynności higieniczne wykonywane pomiędzy wizytami w gabinecie dentystycznym, które wpływają na znaczne ograniczenie ryzyka pojawienia się problemów w jamie ustnej, w tym próchnicy zębów oraz chorób dziąseł. 

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Oto obowiązkowe minimum zasad prawidłowej higieny, które powinno się wdrożyć do codziennej profilaktyki.

Staranne szczotkowanie zębów należy wykonywać rano i wieczorem (po ostatnim posiłku) celem usunięcia płytki nazębnej, która przede wszystkim ponosi odpowiedzialność za rozwój próchnicy oraz choroby dziąseł. W miarę możliwości dobrze jest jednak szczotkować zęby po każdym posiłku. Szczotkowanie nie powinno ograniczać się jedynie do zębów, lecz obejmować także dziąsła, podniebienie i język (gwarancja lepszego usunięcia wszelkich pozostałości jedzenia, a także zmniejszenie liczby bakterii w jamie ustnej).

Pasta do zębów powinna być dostosowana do potrzeb – osobom dorosłym zaleca się stosowanie past bez obecności fluoru (gorsza wchłanialność w szkliwo niż u dzieci). Lepsze działanie od fluoru ma hydroksyapatyt. Ponadto pasta powinna być pozbawiona (m.in. siarczanów i laurosiarczanu sodu).

Płyny do płukania ust powinny na stałe zagościć w profilaktyce – należy je stosować rano. Płyn dotrze do wszelkich miejsc, do których nie dotarły inne produkty do higieny jamy ustnej (nie tylko wspomaga działanie pasty do zębów, ale również dezynfekuje). Najlepiej wybierać płyny, które nie zawierają alkoholu (wysusza śluzówkę).

Czyste przestrzenie zębowe odgrywają ważną rolę w profilaktyce. Do ich czyszczenia najlepiej jest użyć nitki dentystycznej, szczoteczki międzyzębowej lub irygatora dentystycznego. Należy pamiętać, aby czyścić przestrzenie międzyzębowe regularnie i systematycznie.

Czyszczenie języka w codziennej higienie jest istotne – biały nalot, który często gromadzi się na języku to siedlisko bakterii. Język najlepiej jest czyścić profesjonalnym czyścikiem do oczyszczania nalotu z języka.   Odpowiednia profilaktyka to podstawa

Chcąc cieszyć się zdrowymi zębami i uniknąć nieprzyjemnego leczenia w gabinecie dentystycznym – należy właściwie dbać o stan jamy ustnej.

higiena jamy ustnej

Gabinetowa higienizacja w kilku krokach

Pełen zestaw zabiegów higienizacyjnych nie wymaga wiele czasu, na jego wykonanie wystarczy bowiem raptem jedna wizyta! Należy ją przeprowadzać przynajmniej raz na pół roku, dzięki czemu dentysta będzie miał również okazję dokonać przeglądu jamy ustnej i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pierwszym zabiegiem higienizacyjnym zawsze jest skaling przy pomocy ultradźwięków. Są one emitowane w stronę zębów przez specjalne urządzenie (skaler) i wprowadzają kamień nazębny w drgania, dzięki czemu zaczyna on pękać oraz odpadać od powierzchni zębów. Oczywiście ekspert weryfikuje także stan uzębienia, wspomagając się przy tym kamerą wewnątrzustną. Pozwala mu ona na zauważenie nawet drobnych szczegółów, niedostrzegalnych gołym okiem.

Drugim krokiem jest piaskowanie zębów. Zaawansowana piaskarka wyrzuca pod ciśnieniem mieszankę wody i proszku dentystycznego, co usuwa z powierzchni zębów osady oraz mniej uporczywe przebarwienia. Wspomniany proszek dostarcza także do szkliwa bardzo ważny minerał budulcowy – fluor.

Kolejny etap polega na polerowaniu zębów, które nadaje im większego połysku i zauważalnie odświeża wygląd. To prosty, krótki oraz komfortowy zabieg, a stosowane są przy nim dedykowane szczoteczki lub gumki.

Dopełnienie całego pakietu higienizacyjnego stanowi fluoryzacja zębów. Każda ich powierzchnia pokrywana jest specjalnym preparatem zawierającym dużą ilość tego minerału, co znacząco wzmacnia szkliwo i wspomaga jego ochronę przed próchnicą. Warto zaznaczyć, że zabiegu nie można wykonywać zbyt często, gdyż może to doprowadzić do fluorozy.

szczoteczka do zębów
szczoteczka do zębów